Spośród wielu sposobów na zaoszczędzenie kilkuset złotych miesięcznie, jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest rozpoczęcie prowadzenia domowego budżetu.
Choć pierwsze tygodnie być może nie zapewnią nam dodatkowych pieniędzy na koncie, to jednak z czasem zauważymy, jak dużo pieniędzy wydajemy na rzeczy, które tak naprawdę nigdy nie były nam potrzebne. Dlaczego warto rozpocząć ewidencję wydatków i jak się za to zabrać?
Korzyści wynikające z prowadzenia budżetu domowego
Coraz wyższe ceny produktów i usług, sumujące się na wyższe koszty życia wzbudzają nas potrzebę do zastanowienia się nad naszymi decyzjami zakupowymi.
Zapewne większość z nas, zaglądając na konto bankowe, zastanawia się, jakim cudem w ciągu tak krótkiego czasu zniknęło z niego tyle pieniędzy. Przecież nie kupiliśmy nic konkretnego! Prawda jest taka, że to właśnie małe wydatki, realizowane pod wpływem emocji, bez cienia refleksji stanowią główny powód szybkiego pozbywania się pieniędzy – czyli zasobów, dla których często poświęcamy jedną trzecią naszego dnia. Budżet domowy i jego prowadzenie stanowi ogromny krok na przód w drodze do rozpoczęcia regularnego oszczędzania pieniędzy. Jakie korzyści wynikają z założenia budżetu domowego? Przede wszystkim kontrola wydatków. Widzimy czarno na białym, ile pieniędzy wydajemy na jedzenie, dojazdy do pracy, przyjemności czy inne artykuły.
Na podstawie takich danych jesteśmy w stanie zweryfikować, które elementy wydatków są najmniej potrzebne, a następnie je wyeliminować. Konsekwencja w prowadzeniu budżetu domowego już w ciągu kilku tygodni wzbogaci nas o kilkaset dodatkowych złotych.
Jak zacząć prowadzenie budżetu domowego?
Budżet domowy i jego prowadzenie wymaga systematyczności i samodyscypliny. Powinniśmy wpaść w nawyk gromadzenia wszystkich paragonów i faktur. Następnie poświęćmy godzinę dziennie na wprowadzenie tych wydatków do prostego arkusza kalkulacyjnego.
Na początku ograniczmy się do podstawowych kategorii, takich jak jedzenie, rozrywka, używki, bilety autobusowe, czyli tych wydatków, które są dla nas najważniejsze. Z czasem uszczegóławiamy nasz arkusz, dodając dodatkowe elementy, jak jedzenie na mieście, jedzenie w pracy i tak dalej. To pozwoli nam wydobyć jeszcze większy potencjał budżetu i doprowadzić do jeszcze większych oszczędności.